Jesteśmy uczestnikiem programu "Solidni w Biznesie"

Jedwab Polski Sp. z o.o.

Historia >>

Jedwab Polski Sp. z o.o. jest producentem markowej galanterii z 100% jedwabiu naturalnego najwyższej jakości. Unikatowe kolekcje ręcznie malowanych jedwabnych apaszek, szali, kuponów sukienkowych zdobywają uznanie i podziw polskich oraz zagranicznych klientów od kilkudziesięciu lat. Oryginalne wzory tworzone przez artystów plastyków, bajkowa kolorystyka - stonowana i ekstrawagancka podkreślają elegancję, piękno i niepowtarzalny styl każdej kobiety.

"Milanówek" to także żakardowe kolekcje jedwabnych krawatów dla panów oraz kolekcje zimowych szali męskich i damskich, a od 1999 roku kolekcje bluzek i sweterków z dzianiny jedwabnej. Połączenie wygody i funkcjonalności dzianiny z lekkością naturalnej przędzy jedwabnej stało się przebojem na rynku odzieżowym. Wzornictwo i kolorystyka wpisują się w najnowsze trendy mody zapewniając komfort i elegancję na każdą okazję.

Kontynuując tradycje "Milanówka" firma oferuje szeroką paletę jednokolorowych i drukowanych tkanin jedwabnych: tafty, krepy, atłasy, żorżety, burety są chętnie wykorzystywane przez projektantów w markowych kolekcjach odzieżowych i dekoracyjnych.

Firma dociera do licznej rzeszy klientów poprzez sieć dystrybucji opartą na sklepach firmowych, agencyjnych i współpracujących, zlokalizowanych w dużych polskich miastach. Produkcja zakładu trafia w większości na polski rynek, jednak coraz więcej wyrobów jest eksportowanych do Szwecji, Finlandii, Francji czy Niemiec.

Ekskluzywność marki "Milanówek", wysoka jakość i oryginalne wzornictwo wyrobów w połączeniu z dbałością o ich eleganckie opakowanie, sprawiły, że firma jest wiodącym dostawcą galanterii z jedwabiu naturalnego na potrzeby promocji wielu firm i korporacji działających na polskim rynku. Wśród klientów naszej firmy są m.in.: LOT, Orbis S.A., PKN Orlen, AVON Cosmetics Polska, Nestle Polska, Danfoss, Warta S.A., Bosch, Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris, Henkel Polska, Estee Lauder Poland. Wyroby Jedwabiu Polskiego zostały docenione przez Polski Komitet Olimpijski - od 2000 roku firma dostarcza apaszki i krawaty dla Polskiej Kadry Olimpijskiej.

Zgodnie z tradycją firma wiele uwagi poświęca młodym projektantom pomagając im poznać uroki jedwabiu naturalnego i zachęcając do tworzenia swoich kolekcji z milanowskich tkanin. W tym celu kontynuowana jest współpraca z projektantami z Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Najlepsi są sponsorowani podczas prac dyplomowych i różnorodnych konkursów. Firma od wielu lat stale uczestniczy w życiu kulturalnym miasta Milanówka. Organizuje jedwabne kiermasze, pokazy mody najnowszych kolekcji, sponsoruje imprezy masowe, współorganizuje festiwale sztuki, wernisaże.

Historia

Firma została założona w 1924 r. jako Centralna Doświadczalna Stacja Jedwabnicza (CDSJ) w Milanówku. Legendarny współzałożyciel, Henryk Witaczek przebywając w Gruzji ukończył m.in. kurs hodowli jedwabników. Po zakończeniu I wojny światowej powrócił do kraju i postanowił wykorzystać zdobytą wiedzę w Polsce. Wraz z siostrą Stanisławą rozpoczął prowadzenie kursów hodowli jedwabników oraz badania nad różnymi gatunkami morwy i rasami jedwabników. Niedługo po tym w CDSJ ruszyła produkcja jedwabiu.

W latach trzydziestych XX w., firma posiadała własną sieć eleganckich sklepów. Ówczesne władze tworzyły sprzyjający klimat inwestycjom związanym z jedwabnictwem. Dynamicznie rosła liczba hodowców jedwabników, która szybko osiągnęła 2400 producentów. Na XIV Targach Poznańskich w 1935 r., zaprezentowano wysokiej jakości tkaninę spadochronową wykonaną z jedwabiu produkowanego w Milanówku. Dzięki tego typu innowacyjnym projektom, które potem wdrażano do produkcji, następował dynamiczny rozwój firmy.

Po zakończeniu II wojny światowej firma została upaństwowiona zmieniając nazwę na Zakłady Jedwabiu Naturalnego "Milanówek". Wyroby "Milanówka" zdobywały coraz większą sławę w Polsce i za granicą. Ręcznie malowane oraz drukowane jedwabne tkaniny sukienkowe, atłasy, tafty, szaliki, apaszki i krawaty z "Milanówka" stały się synonimem luksusu.

W 1997 roku Zakłady Jedwabiu Naturalnego "Milanówek" zostały sprywatyzowanie i wykupione przez Jedwab Polski Sp. z o.o. Profil produkcji, w tym zwłaszcza produkcja ręcznie malowanych apaszek, szali i kuponów jest dynamicznie rozwijany. Firma zajmuje obecnie wiodącą pozycję na rynku polskim.

80 lat Jedwabiu z Milanówka Prezes firmy Jedwab Polski Sp. z o.o.
Jerzy Dmochowski
Prezes firmy Jedwab Polski Sp. z o.o.
Nowy kompleks biurowy